VACKORRÓL

Névadónk Vackor

„Hol volt, hol nem messze, mesze, volt egy boglyos, lompos, loncsos és bozontos Vackor nevű kicsi medve”

Óvodánknak a Vackor nevet választottuk. A Vackor mesék szerzője Kormos István.

Kormos István /Mosonszentmiklós, 1923-1977/
József Attila díjas költő, műfordító, kiadói szerkesztő.

Kormos-IstvánÁlomszerű életképei /Eltűntek az égen/, a vidéki életet bemutató versei /Búcsús metszet a mecséri Villonokról/, nosztalgikus gyermekkor idézés /Atlantisz/ után az 50-es években gyermekversekkel és műfordításokkal volt jelen az irodalomban.Költészetét a szegénységgel való érzelmi azonosulás és sajátos népi szürrealista hang jellemzi. Erdélyi József, Sinka István, Illyés Gyula voltak mesterei.

v2

1963-tól három évet töltött Párizsban. Műfordítói munkássága is kiemelkedő. Költészete időközben átalakult: a népi hagyományokat természetes módon egészítették ki a francia líra vívmányai. Három medvé(k)ről szóló mesekönyve jelent meg. A tréfás mackók, verses mesék, /Bp. 1954/, Mese Vackorról, egy pisze kölyökmackóról, /Pozsony, 1956/ és Vackor világot lát / Bp, 1961/

„Van nekem egy nagyon kedves barátom, akihez mindig fordulhatok, ha baj van. Ha hiszed, ha nem, ő egy édes kis mackó, akit Vackornak hívnak.”

v1

A Vackor művek érzelmi értékkel teli irodalmi ajándék a gyerekeknek. Ahogyan a magyar meseirodalomban, óvodánkban is a legelőkelőbb polcon szerepelnek.

Költőjére szeretettel emlékezünk.
Méltóképpen viseljük a Vackor óvoda nevet.

Bibliográfia

• 1946, 1976 Az égigérő fa /verses mesék/